در ماه مارس 2016، دونالد ترامپ سخنرانی ای در کمیته امور عمومی آمریکا و اسرائیل موسوم به «ایپک» ارائه داد. او در مورد حمایتش از اسرائیل در صورت انتخاب او به عنوان رئیس جمهور کاملا صریح بود. موضع او در مورد ایران و مذاکرات هسته ای با بیان اینکه «اولولیت اولش برچیدن مذاکرات با ایران است» نیز محکم نشان داده می شد.
اما لغو مذاکرات با ایران خیلی آسان نخواهد بود. علاوه بر ایران و ایالات متحده، چهار امضاکننده دیگر یعنی انگلستان، فرانسه، چین و روسیه، نیز وجود دارند، کشورهایی که معتقدند این قرارداد، مهم و باارزش است. حتی عربستان سعودی اخیرا به این موضوع رسیده است که بهتر است با ایران مذاکره داشته باشد تا آن را از دست بدهند.
اگر ترامپ علیه مذاکرات اقدام کند، انتظار می رود ایرانی ها به سیاست قبلی خود یعنی غنی سازی اورانیوم بازگردند. که این برای اسرائیل و همه بد خواهد بود و وجهه ترامپ را نیز بد خواهد کرد.
برخی سخنرانی او را در آن زمان نادیده گرفتند اما او به چیز دیگری نیز اشاره کرد. او گفت توافق بد بود و ما مطلقا چیزی در برابر آن به دست نیاوردیم. کمی بعد او گفت حداقل توافقی را اعمال خواهد کرد که ایران را کاملا ملزم به پاسخگویی کند.
در حال حاضر این فرض ممکن است وجود داشته باشد که ریاست جمهوری ترامپ برای چشم اندازهای مذاکرات هسته ای بدتر از ریاست جمهوری کلینتون باشد. ترامپ پیشنهاد کرده است که با روسیه ای ها برای از بین بردن گروه تروریستی داعش همکاری خواهد کرد که این خود به معنی همکاری با ایران است.
در سخنرانی آیپک و مکررا در جاهای دیگر، او خود را به عنوان معامله گر معرفی کرد و همچنین از خواستش برای قرار دادن آمریکا در اولویت اول سخن گفت. ممکن است او به دنبال یک قرارداد جدید با ایران با محوریت تجارت در ازای دستکاری در مذاکرات هسته ای باشد. ترامپ این چنین توافقی را ممکن است به عنوان ایجاد کننده مشاغل جدید و بهره مندی صنایع آمریکا ارائه کند. این ممکن است مزایایی را ازتوافق هسته ای به آمریکا اعطا کند که ترامپ ادعا می کند اوباما در تضمین آن شکست خورد و ترامپ را با این اقدام مثبت در این زمینه جلوتر نشان دهد. این ایده با طیف وسیعی از  اولویت های بیان شده ترامپ کاملا متناسب است و اگر موفق شود، چهره او را خوب نشان خواهد داد. برای انجام این اتفاق، ترامپ به یک مشاور سیاست خارجه خوب نیاز دارد.

منبع: گاردین

e-max.it: your social media marketing partner

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید