بسمه تعالی

موسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام

گزارش ویژه شماره 15

نگاه نخبگان ایرانی به روابط ایران و عربستان

ایران و عربستان دو بازیگر کلیدی و مهم و رقیب یکدیگر در منطقه غرب آسیا و در حوزه‌ای بزرگ‌تر، در حوزه جغرافیایی و عقیدتی جهان اسلام هستند. در سال‌های اخیر بروز بحران‌های منطقه‌ای مانند بحران سوریه، حمله عربستان به یمن، بحران قطر و ... باعث شده است تا رقابت‌ها و تنش‌های آشکار و پنهان میان ایران و عربستان شکل ویژه‌تری به خود بگیرد.

اهمیت روابط ایران و عربستان، و سؤالات متعدد مطرح‌شده در میان جامعه علمی و اجرایی در خصوص زمینه‌ها و علل تنش، و چشم‌انداز روابط دو کشور ما را بر آن داشت که نظر بخشی از نخبگان ایرانی جامعه علوم سیاسی و روابط بین‌الملل را در دو حوزه اجرایی و دانشگاهی در خصوص "دیدگاه نخبگان ایرانی نسبت به روابط ایران و عربستان" جویا شویم. گزارش ویژه شماره 15 موسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام، به تفسیر نتایج این نظرسنجی اختصاص‌یافته است. 

 

برای دانلود فایل PDF  این گزارش کلیک کنید!

 

 

دورنمایی از آینده وضعیت اردوگاه‌های روهینگیایی در بنگلادش

دکتر علی اکبر ضیائی

کارشناس ارشد مسائل بین‌المللی در جنوب شرق آسیا

موسسه آینده پژوهی جهان اسلام

با اقدامات افراط‌گرایان بودائی و حمایت‌های سازمان‌یافته از آنان اموال بسیاری از مسلمانان روهینگیایی و ازجمله خانه و املاک و دارائیهای آنان به غارت رفته و از آنان به عنوان ساکنان میانمار سلب تابعیت شده است. مردم مظلومی که همه حقوق انسانی آن‌ها نادیده انگاشته شده است به‌اجبار برای حفظ جان خویش به کشورهای مختلف در همسایگی میانمار پناه آورده‌اند.

برای دریافت فایل PDF  کلیک کنید.

گزارش ویژه شماره 10: روندزبان و خط در تاجیکستان (بخش دوم و پایانی)

دکتر محمد حسن صنعتی

رایزن پیشین فرهنگی ج.ا. ایران در تاجیکستان

موسسه آینده پژوهی جهان اسلام

 

در گزارش ویژه شماره 9، به بررسی روند زبان و خط در تاجیکستان پرداخته شد. بخش دوم و پایانی این گزارش را در گزارش ویژه شماره 10 بخوانید.

 

  برای دریافت فایل PDF گزارش  کلیک کنید.

 

 

روابط ایران و فرانسه

با نگاهی به سفر وزیر امور خارجه فرانسه به ایران

 

روز یک شنبه 13 اسفند 1396، موسسه آینده پژوهی جهان اسلام میزبان یکی از اندیشمندان فرانسوی و از افراد متنفذ علمی- اجرایی فرانسه بود. با توجه به مواضع اخیر فرانسه در قبال مسایل موشکی و منطقه ای در مورد ایران، و نیز سفر آقای لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه به ایران، گفتگویی در خصوص روابط ایران و فرانسه و سفر آقای لودریان به ایران انجام شد.گزارش ویژه شماره یازدهم موسسه آینده پژوهی جهان اسلام به این گفتگو اختصاص یافته است. این گزارش از آن رو حائز اهمیت است که می تواند ما را با نگاه فرانسوی به روابط ایران و فرانسه و تحولات و مواضع اخیر فرانسه بیشتر آشنا سازد.

برای دریافت فایل PDF  کلیک کنید.

 

بسمه تعالی

روند زبان و خط در تاجیکستان (بخش نخست)

دکتر محمد حسن صنعتی

 

رایزن پیشین فرهنگی ج.ا. ایران در تاجیکستان

 

ورود در مباحث روند زبان و خط در تاجیکستان حتماً بایستی با همه  جوانب صورت بگیرد، چراکه اگر یک بحث بخواهد، فارغ از همه  زوایای مربوط به خود پیش برود عملاً نمی‌تواند با مخاطبین خود ارتباط مفیدی برقرار کند. در بحث الفبا و زبان یکی از نکاتی که در مورد سرزمین تاجیک‌ها مدنظر است (که موردنظر محققان قرار دارد) این بحث است که اگر الفبای مناسب با فرهنگ نیاکان تعریف و مورداستفاده قرار بگیرد، این امر چه تحولی در عرصه‌های علمی و آموزشی به وجود خواهد آورد؟ در این گزارش ویژه به بررسی روند زبان و خط در تاجیکستان پرداخته شده است.

برای دانلود گزارش روی تصویر کلیک کنید.