آیین رونمایی از دستاوردهای پژوهشی موسسه آینده پژوهی جهان اسلام  در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه آینده پژوهی جهان اسلام، همزمان با برگزاری سی امین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از دستاوردهای پژوهشی موسسه آینده پژوهی جهان اسلام رونمایی شد.

در این مراسم که دکتر سید حمزه صفوی مدیر عامل موسسه آینده پژوهی جهان اسلام، دکتر عادل تقوی رئیس سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی، دکتر محمد اخباری استاد دانشگاه و جمعی از اساتید و صاحبنظران حوزه علوم انسانی و آینده پژوهی شرکت داشتند از کتب مصر، مالزی، ترکیه، پاکستان و امارات متحده عربی از مجموعه کتب کشورهای اسلامی، کتاب سیاستگذاری گردشگری در کشورهای اسلامی و نیز کتاب جهان اسلام و اقتصاد دانش بنیان رونمایی شد.

در ابتدای این مراسم که سه شنبه 19 اردیبهشت ماه در سرای کتابنمای  نمایشگاه بین المللی کتاب برگزار شد، دکتر محمد اخباری استاد جغرافیای سیاسی با اشاره به گسترده بودن مرزهای اجتماعی و سیاسی جهان اسلام و همچنین لزوم تحقیق، مطالعه  و شناخت دقیق و جامع در این حوزه، استفاده از منابع و اطلاعات دقیق را بسیار مهم و کلیدی خواند. وی با اشاره به عوامل هم‌گرا و واگرای کشورهای اسلامی، فرهنگ، تمدن و غنای فکری را از جمله عوامل همگرا و  قرائت‌های متفاوت از اسلام و مذهب و عدم وجود نظام‌های سیاسی مردم‌سالار را از عوامل واگرایی کشورهای اسلامی دانست. رئیس اسبق دانشگاه جامع علمی کاربردی افزود: "برای آنکه بتوان عوامل همگرا را به حداکثر و عوامل واگرا را به حداقل رساند، نیازمند شناخت هستیم که این نیز در حداقل قرار دارد." دکتر اخباری  کتاب جهان اسلام و اقتصاد دانش بنیان که یکی از کتب رونمایی شده موسسه آینده پژوهی جهان اسلام بود را بسیار اثر بخش دانست. وی همچنین اقتصاد دانش بنیان را پل اتصال میان دانشگاه و صنعت دانست و یکی از دلایل نزول صنعت کشور را عدم ارتباط صنعت و دانشگاه دانست و  راه رسیدن به اقتصاد مقاومتی را طبق نظر مقام معظم رهبری، اقتصاد دانش بنیان خواند.

دکتر سیدحمزه صفوی نیز در این مراسم با اشاره به تاریخ شروع علوم شناختی در جهان، جهت دادن به افکار و علایق جوامع بشری را علمی نو خواند و آن را ابزاری برای پیشرفت و افزایش قدرت کشورها نامید.
مدیرعامل موسسه آینده پژوهی جهان اسلام با اشاره به مسیر طی شده برای خلق این آثار، افزود: گام اول این موسسه  برای شناخت کشورهای جهان اسلام  ترجمه حدود 10 جلد کتاب بود. گام بعدی نهضت پالایش را شکل داده و در گام سوم گردآوری و تالیف آثار شکل گرفت که در همین راستا مجموعه 8 جلدی کتاب‌های جهان اسلام پدید آمد. استاد دانشگاه تهران افزود: در گام چهارم و آخر مطالعه موردی کشورهای مورد نظر همراه با عمق‌بخشی و نگاه لایه‌ای صورت پذیرفت که حاصل آن مجموعه‌ای از کشورهایی است که کتاب آنان رونمایی می‌شود. این کتاب‌ها ویژه دانشجویان و موسسات و افرادی است که نیازمند اطلاعات تخصصی در حوزه این کشورها هستند.


 
دکتر صفوی افزود  دو کتاب جهان اسلام و اقتصاد دانش بنیاد و سیاستگذاری گردشگری در کشورهای اسلامی از جمله کتاب‌هایی‌ هستند که با هدف و رویکرد انگیزشی تالیف شده‌اند.

مدیر عامل  موسسه آینده پژوهی جهان اسلام در خصوص کتب مجموعه کشورهای اسلامی که در این مراسم رونمایی شد خاطر نشان کرد، این کتاب های جزو فنی ترین کتابهای موجود در خصوص مطالعه کشورها هستند و سعی شده است تا با دقیق ترین اطلاعات و با بی طرفی علمی و بدون غرض ورزی تالیف شوند.  دکتر صفوی یکی از بزرگترین مشکلات نگارش این مجموعه کتب را استخراج  اطلاعات درست و قابل استناد دانست.

سید مهدی نبوی نیز یکی دیگر از سخنرانان این نشست بود که با تشریح قابلیت های بالقوه و بالفعل جهان اسلام، به موقعیت جغرافیایی بسیار مهم و استراتژیک ایران در منطقه و درجهان اسلام و اهمیت تعامل با کشورهای اسلامی در جهت تامین منافع ملی اشاره کرد.

وی جهان اسلام  را در حال حاضر دچار آشوب ژئوپلیتیکی و بیمار دانست که قرابت جغرافیایی ایران با بحرانی ترین منطقه آن باعث گردیده تا تصمیم سازی، تصمیم گیری و سیاستگذاری در عرصه سیاست خارجی را بسیار هزینه بر گردد و تنها راه کاهش این هزینه ها را شناخت دقیق و فنی از کشورها دانست.

پژوهشگر ارشد موسسه آینده پژوهی جهان اسلام با اشاره به ساختار مجموعه کتب کشورهای اسلامی، یکی از اصلی ترین تفاوت های این سری از کتب را با سایر کتب موجود، توصیفی نبودن مطلق این کتب  و ارائه تحلیل SWOT دانست و نقطه قوت این کتب را منابع و اطلاعات به روز و دقیق در خصوص  کشورهای هدف  خواند.

در پایان این مراسم نیز سوالاتی از سوی حاضرین مطرح شد که سخنرانان جلسه به آنها پاسخ دادند.

 

e-max.it: your social media marketing partner

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید